Dne 31.12.2024 je exekutorský úřad uzavřen.
Ceník
Kdo hradí náklady spojené s exekucí
Oprávněný má právo na náhradu nákladů účelně vynaložených k vymáhání svého nároku. Náklady, které mu takto vzniknou, hradí oprávněnému povinný. Totéž platí o nákladech exekuce – náklady exekuce hradí exekutorovi povinný. Náklady oprávněného a náklady exekuce jsou vymoženy v rámci exekučního řízení na základě Příkazu k úhradě nákladů exekuce.
V souladu s platnou judikaturou oprávněný hradí účelně vynaložené výdaje soudnímu exekutorovi v případě, kdy oprávněný zastavení exekuce pro nemajetnost povinného zavinil, tedy v době podání exekučního návrhu věděl nebo mohl vědět, že povinný je nemajetný. (Např. má již mnoho exekucí zapsaných v centrální evidenci exekucí.) Pro případ zastavení exekuce pro nemajetnost povinného si může oprávněný s exekutorem předem sjednat výši účelně vynaložených výdajů.
Exekutor je oprávněn vybrat od oprávněného zálohu na náklady exekuce, přičemž její výši a lhůtu k jejímu zaplacení určuje exekutor. V našem exekutorském úřadu zálohu nevybíráme. Požadujeme ji však výjimečně např. v případě, kdy očekáváme vyšší náklady exekuce.
Kdo stanovuje, kolik stojí exekuce?
„Náklady exekuce“ jsou upraveny zákonem č. 120/2001 Sb., exekuční řád, v platném znění, jejich konkrétní výše pak vyhláškou Ministerstva spravedlnosti č. 330/2001 Sb., v platném znění. Vzhledem k tomu, že se jedná o obecně závazné právní předpisy, soudní exekutor není oprávněn tyto náklady zvyšovat ani snižovat.
Co všechno se rozumí pod pojmem „náklady exekuce“?
- odměna za exekuci
- náhrada hotových výdajů
- náhrada za ztrátu času
- náhrada za doručení písemností
- u exekuce prodejem podniku též odměna a náhrada nákladů správce podniku (+ DPH, je-li správce podniku plátcem).
Jelikož exekutor je plátcem DPH, je nákladem exekuce i DPH.
Kolik konkrétně činí „náklady exekuce“?
(Upozornění: Úplný přehled je uveden ve vyhlášce Ministerstva spravedlnosti č. 330/2001 Sb., v platném znění. Níže jsou uvedeny pouze základní informace.)
-
Odměna exekutora
-
Odměna za exekuci ukládající zaplacení peněžité částky
do 3.000.000,- Kč základu 15% z přebývající částky až do 40.000.000,- Kč základu 10% z přebývající částky až do 50.000.000,- Kč základu 5% z přebývající částky až do 250.000.000,- Kč základu 1% minimálně však 2.000,- Kč.
-
Odměna za exekuci vyklizením
Odměna činí 10.000,- Kč za každou vyklizenou nemovitou věc, stavbu, byt nebo místnost.
-
Odměna za exekuci odebráním věci
Odměna činí za každou odebranou věc nebo soubor věcí 15 % z jejich hodnoty, nejméně však 2.000 Kč.
-
Odměna za exekuci rozdělením společné věci
Odměna za exekuci rozdělením společné věci v případě, kdy společná věc má být rozdělena jinak než prodejem, činí 6.000,- Kč za každou rozdělovanou věc. V případě rozdělení prodejem je základem výtěžek prodeje věci a výše odměny se řídí procenty, jako by šlo o exekuci ukládající zaplacení peněžité částky.
-
Odměna za exekuci provedením prací a výkonů
Odměna činí 6.000,- Kč za každý vykonaný exekuční titul, který ukládá provedení prací a výkonů.
-
-
Náhrada hotových výdajů
Exekutorovi náleží náhrada hotových výdajů v paušální částce 3.500,- Kč. Překročí-li výše hotových výdajů částku 3.500,- Kč, náleží exekutorovi náhrada hotových výdajů v plné výši.
-
Náhrada za ztrátu času
Náhrada za ztrátu času činí 50,- Kč za každou započatou čtvrthodinu a náleží exekutorovi při úkonech exekuční činnosti vykonávaných v místě, které není sídlem jeho úřadu, za čas strávený cestou do tohoto místa a zpět.
-
Náhrada za doručení písemností
Náhrada za doručení písemností sestává z náhrady hotových výdajů účelně vynaložených na doručení písemnosti a z paušální částky ve výši 50,- Kč za doručení jedné písemnosti a náleží exekutorovi tehdy, doručuje-li písemnost v exekučním řízení sám, popřípadě prostřednictvím svých zaměstnanců.